Менопауза, або в розмовній мові “клімакс”, – це природний етап, коли поступово згасає дітородна (репродуктивна) функція жінки. Зазвичай клімакс настає у 45–55 років, коли яєчники вичерпують запас яйцеклітин і знижується рівень статевих гормонів. Остаточний критерій менопаузи – повне припинення менструацій.
Менопауза не настає раптово – їй передує перехідний період, відомий як пременопауза (або перименопауза). У цей перехідний період цикл стає нерегулярним: місячні затримуються, кровотечі стають то слабшими, то сильнішими. Це ознака того, що яєчники поступово вичерпують свій резерв, а овуляція відбувається дедалі рідше. Типові симптоми цього періоду включають “приливи” жару, пітливість, перепади настрою, безсоння. Після останньої менструації настає постменопауза – період, коли овуляції вже не відбуваються, і жінка більше не може завагітніти.
Вагітність у період пременопаузи
Під час пременопаузи (перехідного клімактеричного періоду) вагітність усе ще можлива, оскільки овуляції хоч і рідші, але іноді трапляються. Допоки яєчники час від часу вивільняють яйцеклітину, існує шанс її запліднення сперматозоїдом. Однак слід розуміти, що фертильність після 40 років істотно знижується. Ближче до 45 років шанси завагітніти в кожному циклі становлять менше кількох відсотків. Іншими словами, хоча зачаття при клімаксі можливе, відсоток таких вагітностей невеликий.
У 45–47 років багато жінок ще не мають повної менопаузи, хоча менструації можуть стати дуже нерегулярними. Якщо місячні ще інколи приходять, це означає, що організм усе ще продукує гормони і зрідка відбувається вихід яйцеклітини. Тож вагітність у 45 років чи навіть в 47 років все ж може настати, особливо якщо збереглася хоча б часткова овуляторна функція. Відомі випадки, коли жінки природно вагітніли й народжували дітей у цьому віці, але така вагітність несе підвищені ризики для здоров’я матері й плода. Тому зачаття в передклімактеричному віці бажано планувати свідомо і під наглядом лікаря.
Важливо не переплутати клімакс з вагітністю: при тривалій затримці місячних у пременопаузі варто зробити тест, щоб з’ясувати справжню причину.
Вагітність після менопаузи
Після настання менопаузи (тобто після остаточного припинення менструацій) природна вагітність вкрай малоймовірна. Коли яєчники вже не виробляють зрілих яйцеклітин, запліднювати просто нічого – жіночий організм більше не здатен до зачаття. Отже, чи можна завагітніти, коли вже немає місячних? У більшості випадків відповідь негативна. Наприклад, вагітність у 55 років практично неможлива, якщо менструації припинилися кілька років тому.
Якщо минув рік від останніх місячних, овуляції остаточно припинилися і шанс завагітніти практично нульовий. Поодинокі випадки пізньої овуляції після цього терміну – дуже рідкісний виняток. Лише застосування допоміжних репродуктивних технологій (наприклад, ЕКЗ з донорською яйцеклітиною) дозволяє жінці виносити дитину після менопаузи. Але в природних умовах відповідь на питання «чи можна завагітніти під час клімаксу» після завершення менструацій – майже завжди «ні».
Симптоми вагітності під час клімаксу
Розпізнати вагітність при клімаксі може бути непросто, адже багато симптомів перекликаються з ознаками гормональних змін пременопаузи. Першим сигналом зазвичай стає затримка менструації. Але в перименопаузі затримки й так трапляються часто, тому одна лише відсутність місячних не завжди насторожує. Інші характерні симптоми вагітності на ранніх термінах залишаються такими самими, як у молодшому віці:
- Нудота (особливо ранкова).
- Набухання та болючість грудей.
- Постійна втомлюваність, сонливість.
Водночас такі прояви, як “приливи” жару або нічні поти, бувають тільки при менопаузі, а не при вагітності. Як же не сплутати гормональні зміни з вагітністю? Найкращий спосіб визначити – зробити тест на вагітність. Аптечні тести реагують на гормон ХГЛ, який виробляється тільки при настанні вагітності, тому вони працюють незалежно від віку. Якщо результат незрозумілий або є сумніви, слід звернутися до лікаря для точного з’ясування ситуації.
Контрацепція під час клімаксу
Поки менструальний цикл не припинився остаточно, жінці, яка живе статевим життям, слід і надалі користуватися контрацепцією. До скількох років можна завагітніти? Лікарі рекомендують оберігатися ще принаймні рік після останньої менструації (а якщо менопауза настала раніше 50 років – до двох років). Контрацепція при клімаксі допомагає уникнути випадкової пізньої вагітності, що становить ризик для здоров’я. Найчастіше рекомендують бар’єрні методи (презервативи), внутрішньоматкові спіралі або низькодозовані гормональні пігулки. Врахуйте, що замісна гормональна терапія (ЗГТ) при менопаузі не захищає від вагітності – потрібні саме контрацептивні засоби до повного завершення фертильності.
Які питання можуть хвилювати?
Менопауза (клімакс). Цими поняттями називають період завершення репродуктивної функції у жінки. Менопауза – це момент, коли місячні повністю припиняються (звичайно між 45 і 55 роками).
Чи можна завагітніти при клімаксі?
Можна, але тільки в ранньому клімаксі (пременопаузі), коли ще трапляються овуляції. У пізньому клімаксі та після менопаузи – ні, природне зачаття вже неможливе.
Чи можна завагітніти коли вже немає місячних? Якщо місячних немає понад 12 місяців, тобто настала менопауза – природна вагітність практично виключена (через відсутність овуляції).
Чи можна завагітніти в 47 років?
У 47 років це можливо, якщо менопауза ще не настала (інколи ще трапляються овуляції).
Чи можна завагітніти в 45 років?
Так, у 45 років багато жінок ще здатні завагітніти, якщо відбуваються овуляції.
Які симптоми вагітності при клімаксі?
Ті самі, що й зазвичай: відсутність менструації, нудота (токсикоз), набухання грудей, втомлюваність, зміни апетиту чи настрою. Важливо не сплутати їх із проявами клімаксу – за підозри варто зробити тест на вагітність.
Чи можна завагітніти в 55 років?
У 55 років, коли місячних вже кілька років немає, завагітніти природним шляхом неможливо (випадки вагітності – надзвичайно рідкісні).
В скільки років закінчуються місячні?
У більшості жінок місячні припиняються близько 50 років (нормальний діапазон 45–55). Якщо цикли зникли до 40 років – це передчасна менопауза.
Тест на вагітність при клімаксі.
Працює так само, як і в молодому віці – реагує лише на гормон вагітності (ХГЛ). Менопауза не дає хибнопозитивного результату, тож тест достовірно покаже, чи настала вагітність.
До скількох років можна завагітніти?
Доти, доки в яєчниках дозрівають яйцеклітини – тобто до настання менопаузи. Дуже рідко природне зачаття трапляється навіть близько 50 років, але після 45 шанс майже нульовий.
Залишити відповідь