Kid's Town — сайт для всієї родини

Корисні статті про здоров'я, красу, розвиток, виховання дітей, психологію та домашній затишок.

Чому свербить спина?

Чому свербить спина

Ви лягаєте спати, але не можете заснути через докучливий свербіж десь між лопатками. Ви починаєте непомітно тертися об спинку стільця чи одвірок, мов ведмідь об дерево. Зрештою питаєте себе: чому свербить спина? І що робити, якщо свербить шкіра без висипки та видимих причин? Не хвилюйтеся, ви не одні – періодичний свербіж спини трапляється майже з кожним. Давайте розберемо найпоширеніші причини свербіння спини (від банальних до неочевидних) і з’ясуємо, як зарадити цій проблемі.

Дерматологічні причини свербіння спини

Почнемо з найбільш очевидного – причин, пов’язаних зі станом самої шкіри. Якщо спина свербить, винуватцем часто виявляється саме подразнення шкіри або дерматологічне захворювання. Ось найбільш поширені проблеми зі шкірою, через які свербить спина:

  1. Суха шкіра (ксероз). Суха шкіра спини – одна з найчастіших причин настирливого свербежу без висипань. Коли шкірі бракує вологи, вона починає лущитися і тріскатися, порушується її захисний бар’єр – звідси і свербіж​. Особливо це помітно взимку, в умовах сухого повітря, або з віком, коли шкіра стає тоншою і менш зволоженою. Якщо Ви не бачите жодного висипу, але спина свербить, суха шкіра – причина номер один​.
  2. Дерматит (запалення шкіри). Різні форми дерматиту можуть провокувати свербіж. Наприклад, атопічний дерматит (екзема) часто викликає сильний свербіж шкіри поряд із сухістю та почервонінням. І хоч при екземі зазвичай є висип чи почервонілі ділянки, буває, що свербіж шкіри з’являється ще до помітних висипань. Інший варіант – контактний дерматит, коли шкіра спини реагує на якийсь зовнішній чинник. Скажімо, якщо свербіж локалізується під лямками бюстгальтера або в місці контакту з певною тканиною одягу, можливо, у вас алергічна або подразнююча реакція на цей матеріал (про це – далі в розділі про алергію).
  3. Псоріаз. Це аутоімунне захворювання, при якому на шкірі з’являються запальні бляшки – червоні, потовщені, вкриті сріблястими лусочками. Псоріатичні висипання можуть виникати й на спині, спричиняючи свербіж та печіння. Якщо на спині є округлі підняті плями, що лущаться і сверблять, варто проконсультуватися з дерматологом – можливо, це псоріаз. Свербіж при псоріазі може бути досить сильним, особливо в періоди загострення, коли бляшки активно запалені.
  4. Грибкова інфекція. Деякі види грибка, що вражають шкіру, теж викликають свербіж і почервоніння. На спині може з’явитися, наприклад, стригучий лишай (дерматофітія) – круглі червонуваті плями, які лущаться і сверблять. Грибок Malassezia спричиняє так званий різнокольоровий лишай: на спині виникають світлі або темні плями, які можуть злегка свербіти. Грибкові ураження часто супроводжуються подразненням шкіри і лущенням, тож якщо ви помітили підозрілі зміни на шкірі спини разом із свербінням, варто перевіритися у лікаря. Лікуються такі інфекції протигрибковими засобами, і після вилікування свербіж минає.

Алергічні реакції та подразники

Якщо явних дерматологічних проблем немає, наступний крок – пошук алергічних причин. Нерідко свербіж спини є наслідком контакту з алергенами або подразниками у повсякденному житті. Що це може бути?

  • Одяг і тканини. Ваша спина цілий день стикається з одягом, тож не дивно, що певні тканини можуть викликати свербіння. Шорстка вовна, синтетика, що не “дихає”, або навіть щільний шов можуть натирати шкіру. Напевно, багато хто відчував, як може свербіти спина від светра з колючої шерсті! Окрема тема – бирки та шви: часом маленька етикетка на комірі треться об шкіру і доводить до сказу. Якщо подразнення шкіри з’являється саме під одягом, спробуйте носити пару днів щось м’яке, бавовняне, без тугих ременів і грубих швів – якщо свербіж вщухне, причина була в тканині.
  • Пральні засоби та косметика. Реакція може бути не на сам одяг, а на те, чим його випрали. Залишки порошку або кондиціонера для білизни на тканині іноді спричиняють алергічний контактний дерматит. Спина може свербіти від ваших простирадл або футболок, якщо на пральний засіб у вас алергія. Те ж стосується й косметики: невідповідний гель для душу, мило чи лосьйон можуть пересушувати шкіру або викликати легке печіння. Якщо помітили зв’язок між свербіжем шкіри і використанням нового мила чи засобу для прання – спробуйте гіпоалергенні альтернативи без ароматизаторів і барвників.
  • Харчова алергія. Дивно, але іноді навіть їжа може стати причиною того, що свербить спина. При харчовій алергії зазвичай з’являється кропив’янка – червоні сверблячі пухирці по всьому тілу, але буває і просто генералізований свербіж без висипки. Наприклад, у когось спина може свербіти після вживання алкоголю чи гострої їжі через викид гістаміну в організмі. Якщо ви помітили, що свербіж спини вночі посилюється після вечері з якимись конкретними продуктами (шоколад, морепродукти, цитрусові тощо) – варто звернути увагу на цю можливу взаємозв’язку. Втім, ізольований свербіж спини від їжі зустрічається рідко; частіше їжа провокує загальне свербіння або висип по всьому тілу.

Неврологічні причини ( «свербіж на нервах» )

Буває і так: шкіра на спині цілком здорова – ні висипу, ні почервоніння – а свербіж шкіри без висипки все одно мучить. У таких випадках причину шукають глибше, на рівні нервової системи. Неврологічний (нейрогенний) свербіж виникає, коли «винні» нерви або нервові закінчення, що передають відчуття зі шкіри, а не сама шкіра. Іншими словами, сигнал свербіння йде від нервів, навіть якщо зі шкірою все гаразд.

Яскравий приклад – ноталгія парестетика. За цією загадковою назвою криється хронічний локалізований свербіж у верхній частині спини, зазвичай між лопаткою і хребтом. Частіше свербить з одного боку (праворуч або ліворуч від хребта) на відносно невеликій ділянці, розміром з долоню. Людина може роками чухати те саме місце на спині. Згодом там навіть з’являється темніша пляма шкіри від постійного дряпання​. Вважається, що причина ноталгії – ущемлення нервових корінців у грудному відділі хребта​. Нерв, що виходить із хребта до шкіри спини, десь затискається м’язами або кістковими структурами – і постійно посилає «фальшиві» сигнали свербіння. Будь-який дотик у цій зоні (одяг, рух повітря, навіть невеличка лусочка сухої шкіри) мозок сприймає як свербіж​. Цікаво, що до 10% людей протягом життя стикаються з цим синдромом нав’язливого свербіння середини спини​. Він може доводити до шаленства, але шкіра при цьому виглядає абсолютно нормальною. Лікування ноталгії парестетики спрямоване на зняття подразнення з нерву (лікувальна фізкультура, масаж, іноді медпрепарати) та полегшення самого свербежу. Часто дерматологи радять підтримувати шкіру в тій зоні зволоженою і гладенькою, щоб зайвий раз не провокувати нерв – наприклад, регулярно користуватися зволожуючим кремом і відлущувати шкіру м’якими скрабами.

Інший приклад неврологічної причини – постгерпетичний свербіж. Після того, як висип проходить, уражений вірусом нерв ще довго може «бунтувати». У деяких людей місяцями (а то й роками) після перенесеного оперізувального лишаю зберігається пекучий біль або свербіж по ходу того самого нервового сегмента – явище, відоме як постгерпетична невралгія (або прурит, якщо переважає свербіж). Тобто навіть коли висип давно зник, спина може продовжувати свербіти через пошкодження нервових волокон. На жаль, позбутися постгерпетичного свербіння буває непросто – іноді допомагають спеціальні знеболювальні препарати, що діють на нерви, місцеві анестетики або капсаїцин, але в кожному випадку схему лікування підбирає лікар.

До неврологічних причин свербежу також можна віднести і нейропатію – наприклад, при цукровому діабеті інколи виникає периферична нейропатія, що проявляється не лише онімінням або болем, а й свербінням шкіри. Втім, про діабет – трохи нижче.

Психосоматичні фактори

Наше тіло і психіка тісно пов’язані. Стрес і сильні емоції здатні проявлятися фізичними симптомами – зокрема, шкіра дуже реагує на психологічний стан. Напевно, ви помічали: варто понервувати, і вже «чухаєшся», або можуть вискочити червоні плями на шиї. Існує навіть термін «психогенний свербіж» – коли свербіж шкіри виникає переважно на нервовому ґрунті, без органічної причини.

Хронічне нервове напруження та тривожність можуть буквально підвищувати чутливість шкіри. Стресові гормони (кортизол, адреналін) порушують баланс імунної системи і здатні погіршувати стан шкірного бар’єру​. В результаті шкіра стає сухішою та вразливішою до подразнень – і от вам сприятливий ґрунт для свербежу. Ба більше, сам мозок у стані тривоги може «розкручувати» відчуття свербіння. Людина більше фокусується на дискомфорті, дрібні поколювання сприймаються сильніше. Уночі, коли відволікаючих факторів менше, такий психосоматичний свербіж може тільки посилюватися. Недаремно кажуть, що свербіж спини вночі часом турбує саме неспокійних, тривожних людей – думки прокручують події дня, не дають розслабитися, і тіло теж «не дрімає», реагуючи свербінням.

Є й більш складні психосоматичні розлади, коли людина відчуває свербіж чи повзання мурах по шкірі через психічні причини (наприклад, при деяких видах неврозів або депресії). У будь-якому разі, якщо лікарі не знаходять дерматологічних чи інших фізичних причин ваших відчуттів, варто звернути увагу на психічне здоров’я. Налагодження режиму відпочинку, роботи зі стресом або консультація психолога здатні творити дива – часто свербіж минає, коли зникає хронічна тривога.

Системні захворювання

Нарешті, свербіж шкіри (в тому числі й на спині) може бути сигналом внутрішніх хвороб. Інколи організм ніби “чухається” зсередини, повідомляючи про ті чи інші збої. Ось деякі системні стани, при яких можливий свербіж спини:

  • Цукровий діабет. При діабеті часто страждає шкіра: високий рівень глюкози призводить до зневоднення, шкіра стає сухою і тонкою. До того ж, діабет поступово вражає периферичні нерви. У комплексі це дає симптом свербежу – найчастіше сверблять ноги, ступні, але може свербіти й спина або живіт. Якщо суха шкіра спини супроводжується постійною спрагою, частим сечовипусканням, швидкою втомлюваністю – варто перевірити рівень цукру в крові. Відомо, що у людей з діабетом, які погано контролюють свій цукор, шкіра свербить набагато сильніше​. Доброю новиною є те, що нормалізація цукру і догляд за шкірою можуть значно полегшити цей свербіж. До речі, у діабетиків свербіж шкіри нерідко виникає і через вторинні причини – грибкові інфекції (наприклад, молочниця), що полюбляють «солодку» кров, або через поганий кровообіг та сухість. Тому спину, як і всю шкіру, при діабеті треба інтенсивно зволожувати і берегти від травм.
  • Захворювання печінки. Проблеми з печінкою часто проявляються шкірними симптомами. Печінка – наш фільтр; коли вона працює неправильно, токсичні продукти метаболізму та жовчні кислоти можуть накопичуватися в крові. А жовчні кислоти, відкладаючись у тканинах, викликають нестерпний свербіж. Свербіж при холестазі (застої жовчі) – відомий симптом: зазвичай найбільше сверблять долоні і стопи, але може свербіти і спина, і все тіло. Якщо на додаток до свербежу у вас з’явилася жовтизна шкіри або очей, тяжкість у правому боці, нудота – необхідно терміново обстежити печінку. При деяких хворобах печінки свербіж шкіри випереджає інші симптоми, тому варто прислухатися до цього сигналу. Причиною такого свербіння є саме накопичення жовчних компонентів у шкірі, і зникне він лише тоді, коли вирішиться основна проблема з печінкою.
  • Ниркова недостатність. Хвороби нирок (особливо термінальна ниркова недостатність у діалізних пацієнтів) також часто викликають генералізований свербіж. Нирки, як і печінка, виводять зайве з крові; коли вони не справляються, в організмі накопичуються продукти обміну. Ці речовини можуть подразнювати нервові закінчення в шкірі, спричиняючи постійний свербіж без висипань. Уремічний свербіж (від слова «уремія» – накопичення сечовини в крові) буває настільки сильним, що люди розчісують шкіру до крові. Зазвичай він поширений по всьому тілу, але спина – одне з типових “місць для чухання”. Якщо у людини відомі проблеми з нирками, поява свербежу – тривожний сигнал, про який слід сказати лікарю.
  • Порушення роботи щитоподібної залози. Як гіпотиреоз (понижена функція щитоподібної залози), так і гіпертиреоз (надлишкова функція) можуть викликати свербіж шкіри. При гіпотиреозі уповільнюється обмін речовин, шкіра стає сухою, холодною, лущиться – і може з’явитися сверблячка. При гіпертиреозі шкіра, навпаки, часто волога, може виникати кропив’янка або свербіж через підвищене потовиділення і порушення теплового обміну. Спина не є специфічним місцем для такого свербежу – зудить усе тіло, але спина також може відчуватися, бо там багато потових залоз. Якщо свербіж спини поєднується з іншими ознаками (різка зміна ваги, серцебиття, випирання очей або навпаки набряклість обличчя, сонливість) – перевірте щитоподібну залозу.
  • Інші захворювання. Свербіж шкіри іноді сигналізує і про інші проблеми. Наприклад, при залізодефіцитній анемії деякі люди скаржаться на «колючий» свербіж по всьому тілу. Деякі онкологічні захворювання (лімфоми, наприклад хвороба Ходжкіна) можуть починатися із тривалого генералізованого свербежу без інших симптомів. ВІЛ-інфекція теж інколи супроводжується періодичним сильним свербінням. Але підкреслимо: якщо свербить шкіра без висипки і більше ніяких нездужань у вас немає, не варто одразу панікувати і шукати в себе смертельні хвороби. Подібні діагнози лікар ставить тільки після ретельного обстеження. Найчастіше все ж причини банальніші – згадайте про сухість шкіри, алергії чи стрес.

Лікування та профілактика свербежу спини

Свербіж спини може добряче зіпсувати настрій і самопочуття, але є хороша новина: у більшості випадків із ним можна впоратися, дотримуючись простих рекомендацій. Ось кілька порад щодо лікування свербежу шкіри спини та запобігання його появі надалі:

  • Дбайте про шкіру щодня. Правильний догляд значно зменшує свербіння при сухості та дерматитах. Приймайте душ у теплій (не гарячій) воді, використовуючи м’які гіпоалергенні гелі замість агресивного мила, яке сушить шкіру. Після душу легенько промокніть спину рушником (не тріть її грубо) і обов’язково нанесіть зволожувальний крем або лосьйон. Регулярне зволоження допоможе відновити захисний шар епідермісу і зняти відчуття стягнутості. Так ви усунете одну з головних причин свербіння – сухість шкіри. Якщо відчуваєте, що шкіра дуже суха, зволожуйте її двічі на день – вранці і ввечері.
  • Уникайте контактів з подразниками. Придивіться до свого одягу та побутової хімії. Обирайте одяг із натуральних “дихаючих” тканин (бавовна, льон), які не колються і не натирають. Новий одяг перед носінням виперіть, щоб змити фабричні хімікати. Відріжте ярлички, якщо вони вам заважають. Перейдіть на гіпоалергенний пральний порошок та пом’якшувач без сильних ароматів – це знизить ризик, що спина свербить через алергію на хімічні залишки на білизні. Те ж стосується гелів для душу, кремів: обирайте засоби для чутливої шкіри, без барвників і парфумерних віддушок. Також уникайте перегріву і надмірного потовиділення – від цього свербіж тільки посилюється. В спекотну погоду носіть легкий одяг, а взимку – не кутайтеся в колючі вовняні светри на голе тіло (одягайте під них бавовняну футболку).
  • Контролюйте себе: не розчісуйте шкіру. Чухати спину, звісно, дуже приємно в моменті, але надмірне розчісування лише погіршує ситуацію. Чим більше ви дряпаєте шкіру, тим сильніше вона свербить – виникає зачароване коло «свербіж – розчісування – ще більший свербіж». До того ж, можна травмувати шкіру нігтями і занести інфекцію. Постарайтесь стримувати позиви почухатися. Якщо свербіж нестерпний, прикладіть до спини холодний вологий рушник – холод заспокоює нервові закінчення і тимчасово знімає свербіж. Також можна легко поплескати або помасувати долонею те місце, що свербить (це менше травмує шкіру, ніж нігті). На ніч варто надягати м’яку бавовняну піжаму і, якщо свербіж дуже сильний, навіть тонкі рукавички – щоб ненароком не розчесати себе уві сні. І тримайте нігті коротко підстриженими.
  • Використовуйте засоби для полегшення свербежу. У домашній аптечці добре мати кілька продуктів “швидкої допомоги” від свербіння. Найпростіше – заспокійливий лосьйон з каламіном або крем з алое вера: вони охолоджують і знімають подразнення при легкому свербежі. Аптечні креми з 1% гідрокортизону допомагають, якщо свербіж спричинений запаленням або алергією (кортикостероїд зменшує запалення). Проти алергічного свербежу дієвими будуть також антигістамінні препарати – таблетки від алергії (лоратадин, цетиризин тощо) зменшують висип і свербіння. Але такі ліки можуть викликати сонливість, тому їх краще приймати увечері і за рекомендацією лікаря. При дуже сильному свербежі лікар може порадити мазі з анестетиком або капсаїцином, а іноді – навіть антидепресанти чи протисудомні препарати (вони змінюють сприйняття свербежу нервовою системою).
  • Подбайте про загальний стан здоров’я. Щоб шкіра менше свербіла, організму потрібен баланс усередині. Слідкуйте за вологістю зсередини – пийте достатньо води протягом дня, аби уникнути зневоднення (особливо це стосується людей старшого віку та діабетиків)​. Зволожена шкіра “зсередини” більш еластична і не так схильна до подразнень. Уникайте надлишку алкоголю та кофеїну – вони сприяють втраті рідини і сушать шкіру​. Раціон також має значення: повноцінне харчування з вітамінами А, Е, омега-3 жирними кислотами допомагає шкірі лишатися здоровою. Контролюйте наявні хронічні захворювання. Якщо у вас діабет – дотримуйтесь призначеного лікування, щоб підтримувати нормальний рівень цукру (це зменшить шкірні прояви діабету). При хворобах печінки або нирок – спостерігайтеся у лікаря, дотримуйтесь дієти.
  • Зменшуйте стрес і висипайтеся. Оскільки ми з’ясували, що нерви і свербіж тісно пов’язані, варто приділити увагу психоемоційному стану. Намагайтеся уникати хронічного стресу – баланс роботи і відпочинку, релаксація і здоровий сон здатні значно знизити нервове напруження і відповідно шкірні прояви. Спробуйте техніки релаксації: йогу, дихальні вправи, медитацію або хоча б теплу ванну перед сном. Це не лише заспокоїть нерви, а й допоможе легше заснути, не відволікаючись на свербіння. До речі, спіть у комфортних умовах: спальня має бути прохолодною (18–20°C) і достатньо зволоженою, аби шкіра не пересихала вночі. Взимку варто використовувати зволожувач повітря, щоб батареї не висушували повітря (і вашу спину). Чиста постіль, легка бавовняна піжама – ці дрібниці теж допомагають шкірі «дихати» і менше свербіти вночі.
  • Не соромтеся звертатися до лікаря. Якщо свербіж спини не минає більше двох-трьох тижнів, попри ваші зусилля, або якщо він стає нестерпним, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Почніть з дерматолога: він огляне вашу шкіру і, можливо, призначить аналізи (на грибок, алергопроби чи біохімію крові). Інколи причина свербежу ховається не на поверхні, і тоді потрібні додаткові обстеження. Свербіж спини вночі та вдень, який не дає спокою і порушує сон, – це вагомий привід шукати медичної допомоги. Лікар допоможе визначити, чи нема у вас якого-небудь системного захворювання (діабету, проблем з печінкою, щитоподібною залозою тощо) або неврологічних порушень.

Сподіваємося, ця інформація допоможе вам розібратися, чому може свербіти спина, і підкаже, як діяти. Бережіть себе та свою шкіру – і нехай ваша спина більше не свербить, а приносить тільки підтримку та задоволення (наприклад, від приємного масажу, а не від нескінченного почісування)!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Math Captcha
− 5 = 2