Багато хто вважає, що одночасно виношувати дві вагітності, зачаті в різний час, неможливо. Простіше кажучи, чи можна під час вагітності ще раз завагітніти? Це запитання виникає у майбутніх мам, особливо після історій у медіа про так звану «подвійну вагітність».
Зазвичай організм жінки запускає надійні механізми, які запобігають повторному заплідненню після настання вагітності. Однак поодинокі випадки все ж доводять, що бувають винятки з правил. У надзвичайно рідкісних обставинах повторне запліднення під час уже наявної вагітності можливе – це явище відоме як суперфетація.
Як працює репродуктивна система під час вагітності
Після запліднення і настання вагітності в організмі жінки відбуваються значні зміни, що фактично блокують можливість нового зачаття. Природа подбала про те, щоб під час виношування малюка не наступала нова вагітність. Основні механізми захисту такі:
- Гормональна блокада овуляції. Із настанням вагітності рівень певних гормонів (передусім прогестерону і хоріонічного гонадотропіну) різко підвищується. Ці гормональні зміни «відключають» нормальний менструальний цикл, тому повторна овуляція під час вагітності зазвичай не відбувається. Яєчники перестають вивільняти нові яйцеклітини, тож відсутня головна умова для наступного зачаття.
- Перешкода для сперматозоїдів. Дуже скоро після запліднення в каналі шийки матки формується густий слизовий згусток – так звана слизова пробка. Вона закриває вхід до матки і робить проникнення сперматозоїдів з піхви у матку надзвичайно складним. Таким чином, навіть якщо статевий акт відбувається, сперматозоїди майже не мають шансів дістатися до яйникiв та зустрітися з яйцеклітиною.
- Неприйнятливе середовище в матці. Після того як ембріон закріпився в стінці матки (імплантувався), слизова оболонка матки перестає бути «готовою» до прийому іншого ембріона. Гормони вагітності підтримують існуючу вагітність, але водночас пригнічують утворення нового ендометрію, необхідного для імплантації іншого зародка. Іншими словами, навіть якщо гіпотетично друга запліднена яйцеклітина з’явиться, їй буде вкрай складно прикріпитися до стінки матки, яка вже активно функціонує для першого плоду.
Завдяки цим змінам організм зосереджується на одному малюку (або на близнюках, якщо вони зачалися разом) і захищає вагітність від «перезавантаження». Таким чином, у нормі повторне зачаття під час вагітності виключене. Але, як відомо, у медицині трапляються рідкісні винятки.
Що таке суперфетація (повторне запліднення під час вагітності)
Суперфетація – це саме той рідкісний випадок, коли виникає подвійна вагітність з різницею в часі. Під цим терміном мається на увазі, що жінка, вже будучи вагітною, зачинає ще одну дитину. Іншими словами, відбувається зачаття близнюків з різницею в часі: спершу запліднюється одна яйцеклітина і починає розвиватися перший ембріон, а згодом (через кілька днів або тижнів) відбувається запліднення другої яйцеклітини і імплантація другого ембріона. У результаті в матці розвиваються два плоди різного гестаційного віку (тобто різного “віку” в утробі матері).
Для виникнення суперфетації повинні співпасти одразу кілька малоймовірних обставин: по-перше, незважаючи на вже наявну вагітність, яєчник має повторно вивільнити зрілу яйцеклітину; по-друге, повинні бути присутні активні сперматозоїди, щоб запліднити цю другу яйцеклітину; і по-третє, новий зародок мусить успішно прикріпитися до стінки матки та почати розвиватись поруч із першим ембріоном. Як ми з’ясували вище, організм вагітної жінки зазвичай перешкоджає кожному з цих кроків. Саме тому суперфетація у людей вважається неймовірно рідкісним явищем.
У медичній літературі описано лише лічені випадки справжньої суперфетації. За даними фахівців, у всьому світі підтверджено не більше десятка таких історій. Для порівняння, у деяких видів тварин (наприклад, гризунів, кролів, кенгуру) повторне запліднення трапляється частіше і є своєрідною біологічною адаптацією. Але у людей природа зробила все, щоб запобігти одночасному розвитку двох вагітностей з різним терміном. Випадки суперфетації найчастіше пов’язані з особливими умовами – наприклад, із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій або гормональної терапії. Далі розглянемо, як і коли таке може статися, і наведемо реальні приклади.
Чи можна під час вагітності ще раз завагітніти?
Науковий погляд. З точки зору медицини, повторна вагітність під час вже наявної є крайньою рідкістю, але все ж теоретично можлива – саме так і виникає феномен суперфетації. Більшість лікарів-гінекологів ніколи не стикалися з таким випадком у своїй практиці, настільки це неординарне явище.
Раніше вважалося, що для людини це неможливо в принципі, проте кілька добре задокументованих історій змусили науковців переглянути цю категоричність. Тепер медична спільнота визнає: зачаття другої дитини під час першої вагітності може статися, якщо збіглись необхідні чинники, хоча ймовірність цього надзвичайно мала.
Особливо уважно вивчаються випадки, коли жінки проходили лікування безпліддя або процедури штучного запліднення – в таких ситуаціях гормональний фон і процес овуляції можуть відхилятися від норми, що іноді створює умови для суперфетації. Приміром, якщо під час циклу екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) жінка мала незахищений статевий акт незадовго до перенесення ембріона, теоретично може виникнути друга “спонтанна” вагітність паралельно з ЕКЗ-вагітністю. Подібні випадки траплялися, хоч медичні протоколи і застерігають пацієнток від статевих контактів на цьому етапі лікування.
Реальні випадки суперфетації. Щоб краще зрозуміти, як виглядає подвійна вагітність на практиці, варто навести кілька прикладів з реального життя. Один з задокументованих випадків стався у Великобританії: жінка завагітніла вдруге з різницею приблизно в три тижні після першого зачаття. Лікарі припустили, що повторне запліднення стало можливим через прийом спеціальних препаратів для стимуляції овуляції (вона лікувала безпліддя). В іншому випадку, що набув розголосу у США, молода жінка завагітніла знову всього через тиждень після настання вагітності і в результаті виносила трійню. Спочатку вона думала, що має звичайну одноплідну вагітність, але невдовзі ультразвукове обстеження виявило два додаткові ембріони, які були на тиждень «молодші» за першого. Ця різниця у віці між плодами підтвердила діагноз суперфетації. Ще один приклад: 20-річна мама у 2020 році народила двох здорових донечок, зачатих з різницею майже у місяць – близнюки мали різний гестаційний вік у утробі, але з’явилися на світ того самого дня. Подібні історії настільки рідкісні, що кожен новий випадок детально описується в медичних журналах, а інформація про нього швидко розходиться у ЗМІ. На щастя, усі ці мами та малюки благополучно пережили незвичайну вагітність. Це доводить, що хоча повторна овуляція під час вагітності майже не трапляється, іноді природа робить виняток і дозволяє розпочатися другій вагітності, поки перша ще триває.
Ризики та ускладнення
Виникнення суперфетації ставить перед лікарями й жінкою непросте завдання – вести одну вагітність, що фактично складається з ембріонів різного віку. Основний ризик у таких випадках пов’язаний із неоднаковим терміном розвитку плодів. Коли старший плід дозріє до моменту народження, молодший може виявитися ще занадто маленьким для самостійного життя.
Іншими словами, один малюк неминуче народиться передчасно. Недоношеність супроводжується потенційними проблемами для дитини: можливі труднощі з диханням через незрілі легені, низька маса тіла при народженні, неготовність до самостійного харчування та інші тимчасові розлади, які лікарі коригують у неонатальних відділеннях.
Різниця в кілька тижнів між близнятами при суперфетації зазвичай означає, що молодшому з них може знадобитися підтримка та догляд в інтенсивній терапії після появи на світ, поки він не наздожене свого братика або сестричку у розвитку.
Для матері така подвійна вагітність теж є серйозним випробуванням, хоча мало чим відрізняється від звичайної багатоплідної вагітності (виношування двійні чи трійні). Навантаження на організм підвищується, тому збільшується ризик певних ускладнень: може підвищуватися артеріальний тиск, виникати гестаційний діабет (порушення рівня цукру в крові під час вагітності), частіше трапляється передчасне скорочення матки і, як наслідок, загроза передчасних пологів. Лікарі уважно стежать за станом жінки, яка виношує більше ніж одного малюка, та можуть порекомендувати дострокове розродження (наприклад, плановим кесаревим розтином) якщо бачать загрозу для матері або дітей.
У випадку суперфетації метод розродження і термін вибираються з особливою обережністю: потрібно дати можливість молодшому плоду розвинутися настільки, наскільки це можливо безпечним чином, але при цьому не нашкодити старшому плоду, який не повинен переношуватися. На щастя, при належному медичному нагляді більшість таких незвичайних вагітностей завершуються народженням здорових дітей, хоч і з різною масою тіла та ступенем зрілості.
Висновок
Отже, чи можна під час вагітності ще раз завагітніти? Пересічній жінці хвилюватися не варто: наш організм влаштований так, що повторне зачаття під час вагітності майже неможливе. Усі описані випадки суперфетації – поодинокі винятки, що підтверджують правило. Якщо ви виношуєте малюка, можете бути спокійні: інтимне життя під час вагітності (за відсутності інших протипоказань від лікаря) не призведе до того, що раптом з’явиться друга, «паралельна» вагітність. Подібне трапляється настільки рідко, що більшість лікарів ніколи з цим не зустрінуться. Тож подвійна вагітність у значенні суперфетації – швидше казус медицини, ніж реальна можливість для кожної з нас.
Для майбутніх мам важливо розуміти природу цього явища, щоб уникнути хибних тривог. Якщо ви прочитали десь про випадок суперфетації, пам’ятайте, що це унікальна ситуація, а не поширене явище. При будь-яких питаннях щодо свого стану найкраще звернутися до лікаря: він пояснить, що відбувається з вашим організмом, та розвіє сумніви. Медики наголошують, що природа мудро захищає жінку від повторного запліднення під час вагітності, тому можна довіряти власному тілу. В абсолютній більшості випадків ваш організм не допустить другого зачаття, поки ви не народите першого малюка. Пам’ятайте: дивовижні історії про суперфетацію цікаві для науки, але не повинні стати приводом для зайвого хвилювання в повсякденному житті вагітної жінки.
Залишити відповідь